Jtkszablyok
A go alapszablyai annyira egyszerek, hogy Japnban mr vods korban tantjk a jtkra a gyerekeket. Ez azonban korntsem jelenti, hogy a jtk maga is egyszer. Ellenkezleg: tartalmas szellemi jtk, amelyben a gondolkods, a kombincis kszsg s a stratgiai tuds egyarnt dnt. Egy go-jtszma lehetsges variciinak szma 10750 , ehhez mg az univerzumban tallhat atomok szma sem mrhet.
ltalnos szablyok
A jtkot egy 19x19-es tbln jtsszk, azonban nem a mezkre, hanem a vonalak keresztezdseire teszik a kveket. Hagyomnyosan stt kezd, s a neki jobb fels sarokban szoks kezdeni. (Ennek a hagyomnynak az oka, hogy a mester, az ersebb, a fehr, s a neki kzeli sarokba helyezi a tanul a kezd lpst tiszteletbl. Ez azonban tnyleg csak hagyomny, nem rsze a hivatalos szablyoknak.) Ezutn fehr s fekete felvltva lp. A lps egy k leraksbl ll egy tetszleges res pozciba (kivtelt kpeznek bizonyos n. „halott” helyek).
Fogolyszerzs s kapcsolatos szablyok
1. bra: Egy „egymsnak feszl” fehr s fekete alakzat. A kis pontok a csoportok „leteit” mutatjk.
2. bra: Fogolyszerzs, az 1. kpen fekete csoport leteinek szma 1 (ld. „A”), ha fehr ezt elveszi (ld. 2. kp, „+”), akkor a fekete csoportot krbekertette, s leveszi ket, fogolly vlnak.
A kveket nem mozgatjk lettel utn, legfeljebb mint halottak, lekerlnek a tblrl. A halott, vagy fogoly kvek fogalmnak megrtshez definilni kell nhny ms dolgot is. Egy k leteinek szma annyi, amennyi a 4 szomszdos mez kzl szabad. (A tbla szln termsztesen 3, a sarokban pedig 2 szomszdos mez van csak.)
Egy csoport olyan kvek halmaza, amelyek 4-szomszdosan -- azaz vonalak mentn -- sszernek. Az 1. brn a feketnek egy csoportja van, de a fehrnek kt csoportja, hiszen csak „tlsan” vannak sszektve. Fontos fogalom egy k, vagy csoport leteinek szma, amely a szomszdos szabad mezk szma (lsd 1. bra). Egy k vagy egy csoport akkor lesz halott vagy fogoly, ha „leteinek” szma 0, azaz krbe van kertve a 4-szomszdsgi rtelemben (lsd 2. bra). A halott csoportok lekerlnek a tblrl, amikor meghalnak, s az ellenfl foglyai lesznek. Azokra a helyekre szabad lpni, ahol a lps utn -- teht az ellenfl esetleges lettt kveinek levtele utn -- van a most lerakott knek lete. (Persze ha a k egy csoport rsze, akkor a csoportnak kell legyen lete.) ngyilkos lps teht nincs.
Elfordulhat a 3. brn lthat szituci. Fehr ekkor lphet B18-ra, hiszen ezzel a C18-on lev fekete kvet leveszi s ezltal lesz egy lete. Ezzel az elbbihez hasonl helyzet alakulna ki, azaz fekete egy lpssel levehetn fehr imnt lerakott kvt. Ezzel persze pontosan visszallna a kiindul, kt lpssel azeltti helyzet.
Ez utbbi eset elkerlsre van az n. ko-szably, amely megtiltja, hogy fekete azonnal, a kvetkez lpsben visszavegye a fehr kvet. (A pontos szably gy szl, hogy nem llhat el a kt lpssel elbbi helyzet.) Ugyanakkor egy lpssel ksbb fekete mr visszathet, gy a folyamatos csiki-csuki helyett egy n. ko-harc alakul ki, ahol a csiki-csukik kzben a tbla ms rszn folynak harcok.
A jtk clja s kirtkelse
A jtk clja minl tbb terlet s fogoly gyjtse. A krbekertett terletek rcspontonknt rnek egy pontot, s a foglyok kvenknt egy pontot. Idig egyszerek a szablyok, de az nem egyszer, hogy mi szmt krbekertett terletnek. Ez gyben is a szakirodalomhoz kell fordulni. A kirtkelsnek ezen kvl van mg egy knai szablya is, amely ltalban azonos eredmnyt ad a japnnal, de bizonyos ritka esetben klnbzhet. A japn szably elterjedtebb: nem csak Japnban, hanem Eurpban is e szerint szoktak szmolni. Hogy melyik szably a jobban rthetbb, az vitatott, mindkettnek lehetnek elnyei s htrnyai. |