Versenysport
A jtkosok rangsorolsa
Az aktv jtkosokat hasonl rendszerben minstik, mint az nvdelmi sportolkat (dzsd, karate stb.). A kezd jtkos, aki a szablyokat ismeri, az 30 kyus. A tuds nvekedsvel a kyuk szma cskken, s 1 kyu utn kvetkezik az els mester fokozat az 1 dan (1d), amely 7 amatr danig nhet. gy tartjk, hogy az amatr, 7 danos jtkosok jtkereje krlbell megegyezik a profi 1 danos (1p) jtkosok erejvel. A profi jtkosokat 1–9 danig minstik. A legersebb magyar jtkos jelenleg 6 amatr danos. A profi ligba magyar jtkos mg nem tudott bejutni.
A kyu jelentse „k”. Egy kyu klnbsg a rangsorolsban krlbell megfelel 1 k elny adsnak. Azaz egy 15 kyus ember egy 16 kyus jtkos ellenben egy k htrnnyal egyenl esllyel kzd. Hasonlan egy 1 danos s egy 2 danos jtkos kzdelmt ki lehet egyenlteni 1 k elnnyel, egy 14 kyus egy 16 kyus ellen pedig 2 k elnnyel. A dolog teht bizonyos hatrig nagyobb klnbsgek esetben is mkdik. Ez a go egy olyan tulajdonsga, ami egyedi, s a versenyeken ki is hasznljk. Lteznek ugyanis olyan versenyek, ahol a jtkosok rangsorolsa szerint ilyen elnyadsos mdon jtszanak. Ezt angolul „handicap” jtknak hvjk. Ez az 1 kyu = 1 k elny elv azonban krlbell 9 kig hasznlhat, ez a szoksos legnagyobb handicap. Az elnyt mindig fehr adja feketnek, fekete mindig a gyengbbnek szmt jtkos. Van egy olyan elv is, hogy 1 k elny a jtk elejn kb. tz pontot jelent a jtk vgn. Ez a szmts is csak kb. 9 k, vagy 90 pontig rvnyes. Ennek megfelelen viszont a pontozsi rendszerben a fehr jtkosnak jr 6,5 pont elny, mivel egy fl lps htrnnyal indul, hiszen fekete kezd. Ez a 6,5 n. komi tapasztalati ton van belltva, ez bizonyult kiegyenslyozottnak. Ms rtkek is hasznlatosak, a hagyomny s a rgi szerint eltren.
Versenyek
A legtbb verseny sorn a jtkosok idejt mrik, s egyenl esllyel jtsszk a jtszmkat. Ritkn vannak handicap versenyek is, ahol a gyengbb versenyz annyi k elnyt kap, amennyivel gyengbb (maximum 9 kig). A jtkosok lpsidejt a sakkrhoz hasonl eszkzzel mrik, sok esetben egyszeren sakkrt hasznlnak, de vannak specilis go rk is. A sakkhoz hasonlan, de kicsit eltren a fid lejrta utn a jtkosok kaphatnak mg plussz idt, ezt byo-yomi-nak nevezik, s klnbz rendszerei vannak a szablyoknak. A versenyzk sorsolsra, illetve az eredmny szmtsra is vannak klnfle rendszerek, a legelterjettebb taln az n. Mac Mahon rendszer.
|