A jtk eszkzei
A go kvek tartja, a go-ke.
Tradcionlis go tbla, fonott go-kevel.
Az a bizonyos „profi” lpsmd.
Br a go jtk viszonylag egyszer eszkzkkel is jtszhat, a go jtkhoz ltalban hozztartozik egy kis hagyomnytisztelet, s gy bizonyos fajta kszletek tiszteletben tartsa.
A hagyomnyos „gtbla”, japnul goban, egy 15-20 cm vastag kemnyfa tmb, amely sajt lbakon ll. A legnemesebb gtbla kaja-fbl (Torreya nucifera) kszl. Ahhoz, hogy a fa trzsbl ki lehessen alaktani a legfinomabb minsg tblt, 500-700 ves ft kell felhasznlni, amit feldolgozs eltt 20-30 ven keresztl szrtottak.
A jtkosok az n. tatami sznyegen trdelnek. A kveket (go-ishi) egy szintn kemnyfa tartban (go-ke) tartjk. A fehr kveket kagylbl, a fekete kveket palbl ksztik, s nagyon simk. Ezen nyersanyagokkal Japn nem rendelkezik az ignyhez mrhet mennyisgben, emiatt az ilyen kszletek ritkk, s drgk.
A klubokban s versenyeken, ahol nagy szm kszletet kell biztostani, emiatt olcsbb kszleteket hasznlnak, amelyek fbl kszlnek, de csak 2-5 cm vastagok, a kvek pedig festett vegbl, a mg olcsbbak manyagbl vannak. A manyag kvek jval knyebbek, ami nem elnys. A go-kek fbl vannak, vagy mg egyszerbben manyagbl.
A tbla rcsozata hagyomnyosan 1.5 shaku hossz s 1.4 shaku szles (455 mm x 424 mm), a szln egy svval, hogy a szls pontokra is lehessen kveket elhelyezni. A kezdknek a tbla nem pontosan ngyzet volta meglep: az arnya 15:14-hez. Kt indokot szoktak erre adni. Az els, hogy ha a jtkos a tbla eltt ll, akkor az tlagos ltszg mellett egy olyan rvidls van, amit ez az arny jl kompenzl. A msik, hogy a japn kultra egyszeren nem tartja eszttikusnak a tlsgosan szimmetrikus alakzatokat.
A hagyomnyos kveknl a fekete kvek kicsit nagyobbak a fehreknl, ez valsznleg szintn egy optikai effektus kompenzlsra van: a fehr kvek nagyobbnak ltszdnak. A ktartk lapos szfrikus alakak, a tetejk knnyen nylik, s felfordtva szoktk letenni, hogy a fogoly kveket gyjtsk benne.
A haladbb jtkosok hamarosan megtanuljk a go kvek letevsnek mvszett is (ld. bra). Ugyanis sztnsen a mutat s hvelyk ujjunkkal fogunk meg egy kvet, azonban a „szakszer” elhelyezs a tbln mutat s kzps ujjal trtnik. Ennek is megvan az oka: gy lehet a kvet legknyelmesebben elhelyezni egy kvel srn megrakott rszre.
Sokan a kvek ltal keltett zajt is fontosnak talljk. A hagyomnyos go tblknak az aljn egy piramis alak reg van faragva, hogy egy szp kongbb hangot adjon, amikor a kveket lerakjk. Ugyanakkor ez a tbla htgulsakor is segtsg. Egy tbla annl rtkesebb, minl rgebbi s minl patinsabb: azaz ez esetben, ha vannak rajta karcolsok s foltok.
|