Go elmlet
A go elmlett termszetesen mg sszefoglalni sem lehet egy ilyen szcikkben, hiszen szakknyvek tmegei szlnak rla. Itt csak a taktikai meggondolsok nhny ltalnos jellemzjt mutatjuk be, amely a jtk jellemzshez rdekes lehet.
Taktika
Hrom profi jtkos amatrket nz, amint egy n. let-hall problmt elemeznek. Az asztal vgn egy specilis go-ra
1. bra: Fekete ezen alakzata nem vehet le, l, mivel kt "szeme" van A19-en, s C19-en. Fehrnek egyszerre kellene belpnie a kt szembe ahhoz, hogy levegye, ami nem lehetsges.
A „csoport” 4-es sszekttets rtelemben vve a fogolyszerzs definilsnl fontos fogalom, taktikai szempontbl tbb csoport egy alakzatot kpezhet. Fontos krds egy alakzat lete, vagy halla. ltalnossgban egy alakzat akkor l, ha van legalbb kt n. „szeme”, azaz kt krbekertett lyuk benne (ld. 1. abra). A kt szem lehet bonyolultabb mdon is kialaktva, aminek pontos szablyai mr a halad go-tudashoz tartoznak. A jtkosok bizonyos bekertett alakzatok let-hall feladatait is gyakoroljk (ld. kp); az ilyen feladatokban az a krds, hogy a mr bekertett alakzatban lpegetve az hogyan tehet kt szemes l alakzatt, vagy ez hogyan akadlyozhat meg.
A sakktl eltren a gban a tbla mrete miatt jellemzbb az, hogy a tbla klnbz rszein, egymstl nagyjbl klnbz mintk, alakzatok, kzdelmek alakulnak ki. Az ilyen mintkban a legjobb varicikat „joseki” nven nevezik. A haladbb jtkosok ilyeneket fejbl tudnak. Ezek jrafelhasznlhat mintk. Hasonlan vannak klnbz, ersnek szmt konstellcik, s bizonyos, gyengnek szmt alakzatok.
Az igazn ers jtkosoknl a tbla klnbz sarkaiban lev alakzatok mr nem fggetlenek egymstl. Nluk az is szmt, hogy egy bizonyos k egy ponttal errbb vagy arrbb van letve a tbla msik sarkban lv joseki-minthoz viszonytva. Attl ersebb jtkosok, hogy ilyen aprsgokat is figyelembe vesznek. (lsd: Stratgia)
Egy msik mg taktikainak szmt krds, a tbb csoportbl ll alakzatok, illetve az egymshoz kzeli alakzatok sztvgsa. Ennek is vannak klnbz minti.
Egy (kzepes szint) jtszma els 60 lpse
Stratgia
1. bra: Egy n. joseki, ami fekete, illetve fehr oldalrl is az idelis lpseket tartalmazza egy bizonyos esetre. Ezt a joseki pldul sokszor elfordul a jtkok sorn a tbla mind a ngy sarkban, ktfle irnyban is.
2. bra: Egy n. mojo. Az A19-E19-E15-C12-C19 terlet mr feketnek szmthat profi jtkosoknl. (Az utols, fehr krs lps feletti alakzat egyben egy hres szp alakzat is.)
A sakkhoz hasonlan a jtk megnyitsra (fuseki) kzpjtkra, s vgjtkra bonthat.
A fuseki sorn a halad jtkosok taktikjban az figyelhet meg, hogy a tbla klnbz stratgiai pontjain prblnak kveket elhelyezni, sztszrt alakban, nem jellemz egy-egy terlet kzvetlen elfoglalsa. Elbb fknt a sarkokra, aztn a tbla szleire kerlnek kvek, a tbla kzepe inkbb a kzpjtkban kerl „felosztsra”. Ezek a kezdeti, stratgiai kvek ltalban „tbbfunkcisak”. Jelezhetik bizonyos terletek feletti irnyts tvtelnek szndkt, de egy tmads esetben elfordulhat, hogy az egyik kisebb terletrsz helyett egy msik kerl elfoglalsra. Errl a jtkban a kzdelmek sorn szletik dnts.
A kzpjtkban a feleknek mr vannak bizonyos alapterletei, lteznek alapmintzatok, de a tbla kzepe mg nincs felosztva. A jtkosok kzpjtk kzdelmben a fuseki alatt kialakult erviszonyokhoz kpest tbb terletet prblnak elfoglalni, az ellenfl hibit kihasznlva elvenni terleteket, elfoglalni kveket.
A vgjtkban ltalban a nyitott kisebb rsek bezrsa trtnik meg. Versenyjtszmban ilyenre rendszerint akkor kerl sor, ha pr pontos klnbsg ltszik a kt jtkos kztt, teht minden egyes pontnl szmt, hogy hova kerl. Ilyenkor az is dnt lehet, hogy ki tudja gyesebben lezrni a terlett. Nagyobb arny vezets esetben viszont sok jtszmt feladnak, gy vgjtk nincs is.
A jtk menetben jellemz, hogy egy jtkos elnye lehet terlet, vagy lehet n. potencil, azaz alakzatai erssgnek elnye a msik jtkossal szemben. A potencil s a terlet ltalban konvertlhat egymssal: j jtkmenettel egy potencil terlett konvertlhat, illetve terlethtrny helyes vdekezs mellett csak potencilvesztssel hozhat be. gy a klnbz helyes jtkmenetekben jellemz egy egyensly: mindig valamit valamirt cserlnek a jtkosok. Van tovbb n. potencilis terlet, avagy befolys; a nem kezd jtkosok a terleteiket elszr csak pontencilisan szerzik meg. A bal oldalon lthat hres, n. „Shusaku flpirt lpse” is ilyen: tbb oldalra hat befolyst, potencilis terletet jelent.
A j go jtkra ms szempontbl is jellemz a kiegyenslyozottsg. A go ebben hasonlt a mvszetekhez: fontos az intuci, „rezni” kell, hogy mi a helyes egyenslya a tmadsnak, vdekezsnek, terletnek, potencilnak; mi a helyes egyensly a tbla klnbz rszeinek birtoklsban.
Amikor a jtkosok a go elmletrl beszlgetnek, gyakran hasznlnak japn szavakat. Nem csak azrt, mert ezek szakszavak, hanem azrt is, mert a keleti gondolkods teljesen eltr fogalmakat alkotott, amelyek nyugati nyelvekre nem fordthatak le megfelelen; egyszeren nincs hasonl fogalmunk. Ilyen szavak pl. a "sente", „joseki”, „aji”, „mojo”, „sabaki”.
A "joseki" egy olyan jtkminta, ami a megnyitsokhoz hasonlt, de a tbln tbbszr lejtszhat ugyanolyan tpus kezdlls esetn (ld. 1. bra). Halad jtkosok sok ilyen mintt tudnak fejbl, de minden esetben rdemes rugalmasan vlogatni kztk, illetve vltoztatni ezeket a krnyezet mintjnak megfelelen.
A "mojo" olyan laza, nhny kbl ll alakzat, amely terletignyt jelez (ld. 2. bra). A 2. bra mojoja gyakorlatilag a fekete terlete. Vannak ennl lazbb mojok is, amelyek nem biztosan szmthatak terletnek, hanem be lehet hatolni, "reduklni" lehet ket. Ennek is meg van a "tudomnya". Egy mojo megtmadsnak a tmad fl rszrl meg lehet az ra, pldul legyenglhet vagy a tmad csoport meneklni knyszerlhet, gy a terlet elvesztse mshol megtrl. A profi jtkosoknak tudniuk kell mrlegelni az ilyen helyzeteket s dilemmkat.
A "sente" azt jelenti, hogy egy jtkos gy tett elnys lpst, hogy arra az ellenflnek vdekez lpssel "kell" vlaszolnia. Ez magyarul azt jelenti, hogy "akinl a sente van", az a kezdemnyez, aktv fl, az irnyt.
A go elmletre jellemz ltalnos rdekessg, hogy ezen taktikai, stratgiai krdsekre szlsmondsok vannak. Ezek olyan irnyelvek, ajnlatok, szablyszersgek, heurisztikk, amelyek ltalban igazak. Pldul: "ldozz fel egy kvet a sente-rt!" (Egy k (ha nem kulcsfontossg), kevesebbet r, mint a kezdemnyezs.) vagy "Az ellenfeled lpsre vlaszolj!". Ugyanakkor vannak kivtelek, s a mesterek szintje ott kezddik, amikor mr ezeken a szlsmondsokon is tllpnek. Problma akkor merl fel, amikor kt heurisztika ellenkez dolgokat javasol egy llsban. Ilyenkor a jtkosnak kell eldntenie, melyik a fontosabb. Pldul az itt lert kt szlsmonds is ellentmond egymsnak, s a jtkosnak kell eldntenie, hogy ha egy kvt fenyegets ri, akkor vlaszoljon a msodik szably rtelmben, vagy hagyja ott, mert lnyegtelen, az els szably rtelmben.
Shusaku hres, gynevezett flpirt lpse. Magyarzatul lsd. [ [1]]
|